sobota, 23 lipca 2016

Głośniej od bomb (Louder Than Bombs, 2015)

Reżyseria: Joachim Trier
Scenariusz: Joachim Trier, Eskil Vogt
Produkcja: Dania, Francja, Norwegia
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 105 minut

Obsada:
Gabriel Byrne: Gene
Isabelle Huppert: Isabelle
Jesse Eisenberg: Jonah


Często jedno traumatyczne wydarzenie potrafi wpłynąć na całe późniejsze życie. Niełatwo poradzić sobie z takim ciężarem emocjonalnym. Co dopiero, gdy odchodzi ktoś z najbliżej rodziny. Pustka po jednym z rodziców nie zawsze może być zapełniona. Jak pokazuje to Joachim Trier, może tworzyć pułapki, złudne wybory i wiele negatywnych uczuć. Czy na pewno można sobie z tym poradzić?


Ojciec mieszkający ze swoim najmłodszym synem pod jednym dachem, starszy przyjeżdżający w związku z otwarciem galerii ze zdjęciami matki i wreszcie wciąż żywe i liczne wspomnienia dotyczące jej osoby. Tak podzielona rodzina musi raz jeszcze poradzić sobie z trudnym tematem śmierci ukochanej kobiety. I jak się okazuje, jej życie skrywa jeszcze wiele tajemnic, które rodzina dopiero z czasem odkryje. Jak na złość, Isabelle była znaną fotografką wojenną, a prasa chce ponownie podjąć temat jej zgonu. W domu pełnym mężczyzn zdecydowanie brak jest otwartości i zaufania. Tego będą musieli nauczyć się od nowa i razem stanąć wobec problemu.


„Głośniej od bomb” to film chaotycznie uporządkowany. Pełen jest zlepków ujęć i fragmentów, nie zawsze do siebie dopasowanych. Lecz mimo to, obraz tworzy spójną całość. Liczne retrospekcje i zdjęcia silnie nawiązują do przeszłości i jednocześnie starają się pokazać ją jeszcze raz, w nowym świetle. Z ekranu aż biją wyraźne emocje bohaterów, którymi ten film jest przesiąknięty. Na tym też opiera się fabuła – ponowne starcie ze wspomnieniami i rodziną. Jak bohaterowie sami odkryją, w takich chwilach najlepiej trzymać się razem. Ciekawa i barwna biografia Isabelle przyniesie wiele niespodzianek, choć nie tylko wesołych. To opowieść o tym, jak po latach można zmienić obraz zmarłej osoby, więcej się o niej dowiedzieć. Przede wszystkim to pokaźny szkic relacji międzyludzkich i indywidualnych cech człowieka.


Film znacznie wyróżniają jego dopracowane ujęcia i kadry, które na dłużej pozwalają przeżywać ukazaną akcję. To niezwykła uczta dla oka, która zwiększa przyjemność z oglądanego dzieła. Dobrze napisany scenariusz i równie sprawdzające się aktorstwo są zaletami tej produkcji. Na pierwszym planie wyłania się postać Isabelle, zagranej przez Isabelle Huppert. Aktorka swoim akcentem, jak i sposobem bycia zdecydowanie zwraca uwagę i nadaje produkcji oryginalności.

„Głośniej od bomb” zachwyca swoim wykonaniem, choć tematykę porusza trudną i z pewnością nie tak atrakcyjną dla każdego. Historia, z której można czerpać garściami. Film przedstawia liczne pułapki, w które sami wpadamy nawet w codziennym życiu, łudząc się że obrana przez nas droga zawsze jest tym najlepszym rozwiązaniem. To także wyboista droga samotności i miłości. Warto przyjrzeć się temu obrazowi życia, tak z innej strony.

Moja ocena: 7+/10

2 komentarze: