niedziela, 25 października 2015

Imigranci (Dheepan, 2015)

Reżyseria: Jacques Audiard
Scenariusz: Jacques Audiard, Thomas Bidegain, Noe Debre
Produkcja: Francja
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 110 minut

Obsada:
Jesuthasan Antonythasan: Dheepan
Kalieaswari Srinivasan: Yalini
Claudine Vinasithamby: IllayaalFilmy poruszające tematykę społeczną są z góry nastawione na kontrowersje. Dany problem dotyczy przecież w mniejszym lub większym stopniu każdego z nas. Jednak najważniejsze to dać szansę produkcji, która mimo swojego ściśle określonego tematu, może pozwolić spojrzeć na daną kwestię z zupełnie innej perspektywy. Tak też dzieje się w przypadku najnowszego dzieła Jacquesa Audiarda.Na południu od Indii, na wodach Oceanu Indyjskiego leży Sri Lanka, na której rozgrywa się brutalna wojna domowa. Dheepan jest jednym z grupy tamilskich rebeliantów, a zbliżająca się porażka skłania go do opuszczenia wyspy. Wraz z nieznajomą kobietą i dziewczynką wyrusza do Francji, gdzie wkrótce obejmuje posadę dozorcy. Trójka imigrantów udaje rodzinę, aby otrzymać mieszkanie socjalne i jak najszybciej zasymilować się z pozostałą ludnością. Jednak niebezpieczne przedmieścia miasta nie pozwalają im zaznać spokoju, a nowa sytuacja obfituje w niebezpieczeństwa.


„Imigranci” poruszają temat, o którym ostatnio stało się bardzo głośno. Mimo tego taki problem istnieje już od dawna i stale dzieli ludzi. Francuski reżyser pokazuje rzeczywistość migrantów, którzy muszą na nowo odnaleźć się w zupełnie odmiennej kulturze. To prawdziwa tragedia osób, które często zostawiają swoją rodzinę, aby samemu przeżyć w nowym świecie, bądź też już wcześniej stracili bliskich w wyniku konfliktu zbrojnego. I tak właśnie na tę sprawę pozwala spojrzeć Audiard, który przedstawia imigrantów jak zwyczajnych ludzi o innym zabarwieniu skóry i innych zwyczajach. Z drugiej strony Europa ukazana zostaje jako niezbyt bezpieczne miejsce, w którym przybysze muszą niejednokrotnie zmagać się z ogromnymi problemami, zanim znów zaczną normalnie funkcjonować.


Film zbudowany jest na głównym problemie społecznym, jednak posiada w swojej budowie również wątek miłosny, a nawet sensacyjny. Taka struktura niezwykle urozmaica seans, a poszczególne sceny trzymają w napięciu. Widz współodczuwa z głównymi bohaterami ciągłe niebezpieczeństwo, które brutalnie rozwiewa sny o spokojnym życiu w nowym państwie. Jednocześnie wyraźnie zaznaczone zostały bariery niemal niemożliwe do pokonania, takie jak język czy też niechęć do ludzi z innego kontynentu.


Audiard nie ocenia żadnej z postaci, lecz ukazuje problem imigrantów z ich własnej perspektywy. Niezależnie od poglądów to bardzo dobra okazja do oswojenia się z tą kwestią, która obecnie dotyczy Europy. „Imigranci” to niebanalna opowieść, która wcale nie musi być skazana na pozytywne zakończenie. W świecie, gdzie broń i władza wyznaczają wartości możliwe jest wszystko, a życie można stracić w każdym, najmniej spodziewanym momencie. Na taki seans warto wybrać się do kina.

Moja ocena: 7/10

Za przedpremierowy seans dziękuję dystrybutorowi

9 komentarzy:

 1. Z każdą kolejną recenzją jestem coraz bardziej ciekawa, poprzeczka ustawiona wysoko. Sprawdzimy 13 listopada :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie najlepiej zawsze przekonać się samemu :)

   Usuń
 2. Po filmie Prorok zwróciłam większą uwagę na tego reżysera, wczoraj zobaczyłam zwiastun Imigrantów, zaciekawia, choć na pewno nie jest to lekkie kino.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Imigranci" dają bardzo ciekawe spojrzenie na sytuację indywidualnego człowieka, który musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Seans zawiera realistyczny i dosyć mocny przekaz, co szczególnie zwróciło moją uwagę. :)

   Usuń
 3. Po niesamowitym Rust and Bond napewno zobaczę też ten film! Dobrze, że Audiard podjął się tematu imigracji, brakuje takich filmów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, brakuje. A to bardzo ważny i kontrowersyjny temat...

   Usuń
 4. Filmy tego reżysera poruszały i mam nadzieję, że w tym przypadku również tak będzie. Historia całkiem ciekawa, odpowiednio ubrana w fabułę ma szansę podbić serca publiki. Lubię takie kino, które wywołuje jakąś emocję, wewnętrzne poruszenie i refleksję. Tego właśnie spodziewam się po tym filmie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja miałam właśnie takie odczucia. :) Jednocześnie tematyka filmu nie należy do popularnych, a przecież jest ciągle aktualna.

   Usuń
 5. Film Imigranci (2015) dostępny już online napisy pl http://kinocda.pl/filmyonline/imigranci-dheepan-2015-napisy-pl/

  OdpowiedzUsuń