piątek, 21 czerwca 2013

Wszystko o Ewie (All About Eve, 1950)

Reżyseria: Joseph L. Mankiewicz
Scenariusz: Joseph L. Mankiewicz
Produkcja: USA
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 138 minut

Obsada:
Bette Davis: Margo Channing
Anne Baxter: Eve Harrington
George Sanders: Addison DeWitt
Celeste Holm: Karen Richards
Hugh Marlowe: Lloyd Richards
Marilyn Monroe: Claudia Casswell


Joseph L. Mankiewicz, reżyser późniejszej „Kleopatry” z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem, podjął się stworzenia filmu „Wszystko o Ewie” - obecnie sławnego głównie poprzez epizodyczną rolę Marilyn Monroe, która wtedy dopiero rozpoczynała swoją ogromną karierę, a także budowała swój wizerunek „słodkiej idiotki”. Choć Marilyn wcale nie chciała, aby Hollywood i reszta świata tak właśnie ją postrzegała, to droga, którą obrała, doprowadziła ją na sam szczyt. „Wszystko o Ewie” jest dramatem wysokiej klasy, wyróżniającym się znakomitą grą aktorską. Anne Baxter i Bette Davis czarują, przedstawiając swoje postaci w niezwykły sposób.

Margo Channing to jedna z najpopularniejszych aktorek Broadwayu, a każdym swoim występem zachwyca ogromną publiczność. Do grona licznych jej wielbicielek zalicza się Eva, znająca niemal na pamięć jej każdą rolę. Wkrótce dochodzi do spotkania obu kobiet. Eva wzbudza współczucie aktorki, która postanawia zaopiekować się nią. I tak Eva wkracza do świata sławy i pieniędzy. Dziewczyna pozostaje w cieniu Margo, pomagając jej uporządkować wszystkie sprawy. Z czasem jednak Eva staje się zagrożeniem dla wybitnej Margo, gdy w grę wchodzi ukochany mężczyzna gwiazdy. Jak się z czasem okazuje, nieśmiała Eva skrywa pewną tajemnicę, knując przy tym intrygę.


„Wszystko o Ewie” zdobyło aż 6 Oscarów (najlepszy film w roku 1951, najlepszy aktor drugoplanowy dla George'a Sandersa, najlepszy reżyser dla J. L. Mankiewicza, najlepsze kostiumy, najlepszy scenariusz i najlepszy dźwięk). Jak już wspominałam, wśród aktorów wyróżniają się szczególnie Anne Baxter i Bette Davis. Pierwsza z nich, wcielająca się w rolę Evy, ukazała cały sens i charakter tej postaci. Od przesadzonej słodkości i zachwytu do kłamstw i rywalizacji. Natomiast Margo Channing, grana przez Bette Davis, jest wyniosła. 40-letnia gwiazda jest pewna swojego sukcesu, chociaż wciąż narzeka na swój wiek. Kolejną rzeczą, która potrafi wyprowadzić ją z równowagi jest możliwość utracenia swojego ukochanego. Później Eva próbuje jej go odebrać, co jeszcze mocniej pogłębia nienawiść Margo. Utalentowana aktorka jest nieco oschła oraz dość często wybucha niekontrolowanym gniewem. Wady te działają na korzyść Evy, ponieważ wielu znajomych i przyjaciół Margo nie może już z nią wytrzymać. Kto ostatecznie „zwyciężył” musicie jednak dowiedzieć się sami. „Wszystko o Ewie” to opowieść o świecie broadwayowskiego blichtru, o perfidii kobiecych i męskich relacji, miłości i zazdrości. Claudia Casswell jest całkowitym przeciwieństwem pracowitej Eve. Została przedstawiona jako rozrywkowa dziewczyna, której głównym celem są pieniądze. Tymczasem Eva pragnie przejąć główne role Margo na Broadwayu.

Cudowne kostiumy, słusznie nagrodzone przez Akademię Filmową, wspaniale się prezentują. Muzyka jest z początku cicha i delikatna, by później zachwycić. Produkcja jest bardzo zaskakująca i nieprzewidywalna. W pierwszych minutach seansu ukazana jest końcówka filmu, z której jednoznacznie możemy odczytać jego zakończenie. Natomiast późniejsza akcja przedstawia wspomnianą końcówkę w zupełnie innym świetle. Taki zabieg idealnie ukazuje wspaniałe wyczucie Mankiewicza. Na uwagę zasługuje również fakt, że „All About Eve” znalazło się na liście 100 najlepszych amerykańskich filmów. Produkcja ta jest pozycją niemal obowiązkową, i to nie tylko dla wielbicieli starego kina!

Moja ocena: 9/10

1 komentarz:

  1. Uuu, co za wysoka ocena! No to trzeba zapisać do filmów "must watch" :)

    OdpowiedzUsuń