sobota, 16 lutego 2013

Poradnik pozytywnego myślenia (Silver Linings Playbook, 2012)

Reżyseria: David O. Russell
Scenariusz: David O. Russell
Produkcja: USA
Gatunek: Dramat, Komedia
Czas trwania: 122 minuty

Obsada:
Bradley Cooper: Pat Solitano
Jennifer Lawrence: Tiffany
Robert De Niro: Pat Solitano Sr.
Jacki Weaver: Dolores Solitano


„Poradnik pozytywnego myślenia”. Tytuł, który zapowiada dość obszerny wątek psychologiczny, a także metody pozwalające dopuszczać do siebie jedynie te „dobre” myśli. A zwiastun jedynie podsycił mój apetyt na zapoznanie się z najnowszym dziełem Davida O. Russella. Na wstępie warto zaznaczyć, że jest co zupełnie coś innego niż mogłoby się wydawać. Owszem, główni bohaterowie posiadają pewne zaburzenia psychiczne, ale film jest cieplutkim komediodramatem! I tak się przyjemnie złożyło, że nie zawiodłam się, lecz z zainteresowaniem śledziłam losy bohaterów i ich nieprzeciętnej miłości. „Poradnik…” zaliczam do jednej najciekawszych premier 2013 roku, właśnie przez fakt, że tak bardzo zaskakuje. Zaskakuje, gdyż z pozoru zwykła produkcja uzbierała już 8 nominacji do Oscarów, a Jennifer Lawrence zdobyła statuetkę Złotego Globa.
Pat po zwolnieniu ze szpitala neurologicznego (pobił niemal na śmierć mężczyznę, z którym zdradziła go żona) wraca do domu. Choruje na zaburzenia afektywne dwubiegunowe (ChAD), lecz sporo nauczył się podczas pobytu w szpitalu. Od teraz chce kształtować swoją osobowość od nowa. Czyta książki (o których uczyła jego żona), biega, dba o zdrowie oraz myśli pozytywnie. To wszystko ma pomóc mu w odzyskaniu swojej ukochanej. Starannie ułożony plan może zakłócić mu Tiffany, którą poznaje na kolacji u przyjaciela.

Nie należy spodziewać się po tej produkcji filmu na miarę arcydzieła, jednak jego fabuła skutecznie wciąga. „Poradnik pozytywnego myślenia” raczej nie posiada żadnego głębszego przesłania. Mówi jedynie, że nie zawsze z góry ustalone cele dają szczęście, bo najważniejsze jest i tak pozytywne nastawienie do świata. Co czyni ten film tak dobrym? Aktorzy. Bradley Cooper i Jennifer Lawrence przechodzą samych siebie, aby tylko ukazać swojego bohatera jak najlepiej. I doskonale im to wychodzi! Cooper znany głównie z „Kac Vegas” pokazuje, że potrafi odegrać i taką rolę. Także drugoplanowi aktorzy są godni podziwu, szczególnie że wśród nich znajduje się znakomity Robert De Niro. Razem z Jacki Weaver grają kochających rodziców Pata.

Scenariusz do filmu wcale nie jest skomplikowany, ale ujmuje swoją prostotą. Nie zawsze trzeba stworzyć coś zagmatwanego, żeby ukazać ludzkie problemy. David O. Russell stworzył zwyczajną historię o miłości z udziałem ludzi, u których stwierdzono zaburzenia psychiczne. Nie zagłębia się zbytnio w ich psychikę, bo w tym przypadku nie jest to wcale potrzebne. Wydaje mi się, że nawet mogłoby zepsuć cudowną atmosferę filmu. Zamiast „ciężkiego” filmu psychologicznego powstała lekka komedia obyczajowa/romantyczna, co akurat w „Poradniku…” pozostawia miłe wrażenie. Produkcja jest ciekawą odskocznią od ostatnich premier, z jakimi mieliśmy do czynienia.
Klimat filmu nie pozostawia złudzeń, że obraz został doskonale zrealizowany przez reżysera i całą ekipę filmową. Całkiem zwykła opowieść, a jednak pozostawia wiele przyjemnych odczuć i to bardzo w niej cenię. Świetnie zagrany „Poradnik pozytywnego myślenia” szczerze polecam każdemu. I tak jak obiecuje tytuł – jest pozytywnie!
Moja ocena: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz